Logo icon

Mūsējās

Kategorija Literatūra, apkaime: Rīga, Latvija, autors: Biedrība Ascendum


Viņas bija, ir un vienmēr būs starp mums: tās ir mūsējās. Santas Remeres un Elīnas Brasliņas grāmata par Latvijas izcilākajām sievietēm.

6,803€  līdz šim no   4,200€
6,803€  /   4,200€
0 Sekundes atlikušas

6,803€ (161%)

183 ieguldītāji

0 Sekundes atlikušas

Šis projekts bija veiksmīgs un tika finansēts Marts 27, 2020
balsot1

Grāmata “Mūsējās” ir publicistes Santas Remeres un mākslinieces Elīnas Brasliņas kopdarbs, kas biogrāfiskās pasakās un ilustrācijās atspoguļo 50 ievērojamu Latvijas sieviešu dzīvesstāstus. Pirmo reizi Santas Remeres stāsti par Latvijas sievietēm līdz plašākai publikai nonāca 2018. gadā Satori.lv izdotajā žurnālā "Simtgade". Grāmata ir šo stāstu ilgi gaidītais turpinājums.

“Mūsējās” ir grāmata visai ģimenei, kas stāsta par Latvijas iedvesmojošākajām sievietēm. Ikviena no grāmatā iekļautajām varonēm, neatkarīgi no vecuma, tautības un dzīves gājuma, par spīti dažādiem šķēršļiem un sabiedrības aizspriedumiem, ir atstājusi dziļas pēdas sabiedrības audumā un ietekmējusi tā rakstu – ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē. Neskatoties uz grūtībām, šīs sievietes turpinājušas būt uzticīgas saviem sapņiem un atradušas piepildījumu savā dzīvē, pat, ja tas nozīmējis cirst jaunus ceļus, nevis iet iemītas taciņas.

Grāmatu var lasīt gan kā uzziņu literatūru, gan kā apliecinājumu latviešu varēšanai, gan kā iedrošinājumu jaunām meitenēm un zēniem nebaidīties sasniegt kvēlākos mērķus, gan izglītojošu un līdztiesību veicinošu pasaku grāmatu, kas ļauj bērniem un jauniešiem attīstīt empātiju un iztēli. Pieaugušajiem lasītājiem tā ir iespēja paskatīties uz Latvijas veidošanos un sabiedriskajiem procesiem no mazliet neierastas perspektīvas, novērtējot tajā tieši sieviešu varonību un ieguldījumu.

Image title Elīnas Brasliņas veidotā Aspazijas ilustrācija

Kā uzsver grāmatas autore Santa Remere : "apkopojot šos stāstus, izceļas ne tikai to daudzveidība, bet arī tas, ka šķēršļi un sabiedrības aizspriedumi, kas sievietēm vēsturiski bijuši jāpārvar ceļā uz profesionāliem sasniegumiem, ir joprojām reāli arī 21. gadsimtā." Lai arī esam nogājuši tālu ceļu kopš balsstiesību piešķiršanas sievietēm, dzīve sievietēm visā pasaulē joprojām mēdz atgādināt: jums jāpieliek divtik pūļu, lai sasniegtu to pašu, ko jūsu laikabiedri vīrieši. Šo situāciju neuzlabo sieviešu neredzamība: lai arī sievietes piedalās sabiedriskajā dzīvē un dod tikpat lielu ieguldījumu tajā kā vīrieši, mēs reti dzirdam par viņu sasniegumiem, bet jaunām meitenēm rodas ierobežots priekšstats par to, ko viņas var darīt, kur viņas gaida un par ko viņas var sapņot. Pasaku grāmata ļauj izsekot tam, kā sieviešu loma un tiesiskums ir mainījies vēstures gaitā, kā arī pamanīt tos aspektus, kuros aizspriedumi par sievietes spējām saglabājas. Šī ir pirmā grāmata, kurā tiek apkopoti Latvijas sieviešu sasniegumi, nešķirojot viņas pēc to piederības konkrētai sociālajai un etniskajai grupai, laikmetam vai profesijai. Stāstu galvenās varones ir guvušas panākumus dažādās sfērās: mākslā, mūzikā, rakstniecībā, sportā, zinātnē, politikā un citur – gan mūsdienās, gan 19. gadsimtā. Grāmatā tiks iekļautas 50 sieviešu ilustrācijas un biogrāfiskas pasakas par Aspaziju, Aleksandru Beļcovu, Džemmu Skulmi, Valentīnu Freimani, Uļjanu Semjonovu, Elīnu Garanču, Lotti Tisenhopfu – Iltneri, Aļonu Ostapenko un citām.

Image title Elīnas Brasliņas veidotā Džemmas Skulmes ilustrācija

Santas Remeres spilgtā valoda ļauj acu priekšā uzburt sieviešu tēlus un to daudzveidīgās pieredzes. Elīna Brasliņa savās ilustrācijās iekļauj trāpīgas detaļas, kas neļauj sajaukt attēloto varoni ne ar vienu citu. Elīnas radītie personāži ir mazliet spuraini, patstāvīgi un spējīgi sadumpoties pat pret savu autori.

Image title Elīnas Brasliņas veidotā Uļjanas Semjonovas ilustrācija

Grāmata pēc vēstījuma ir līdzīga pasaules slavenajai bērnu pasaku grāmatai “Good Night Stories for Rebel Girls”, kas popularitāti un atzinību guva 2016. gadā, un ir tulkota arī latviešu valodā.

Santa Remere ir publiciste un kultūras žurnāliste, kas bieži raksta par bērnu grāmatām, izrādēm un kultūras notikumiem, vairākkārt bijusi Jāņa Baltvilka starptautiskās bērnu literatūras balvas žūrijas locekle. Domājot par bērnu kā lasītāju vai skatītāju, Santa vienmēr ir uzsvērusi, ka ar bērniem var runāt par visām tēmām, tikai jāprot atrast tieša un godīga valoda. Santa ir studējusi kino un audiovizuālo mākslu Japānā, strādājusi par iespieddarbu redaktori, tulkotāju no un uz franču valodas, tulko arī daiļliteratūras, dramaturģijas darbus.

Elīna Brasliņa ir Latvijā iemīļota māksliniece un bērnu grāmatu ilustratore, kura pamazām gūst arī starptautisku atzinību un kuras rokrakstu viegli atpazīst gan pieaugušie, gan bērni. Elīna ir studējusi grafiku Latvijas Mākslas akadēmijā, lielākoties darbojas kā bērnu grāmatu māksliniece – līdz šim ilustrējusi vairāk nekā divdesmit grāmatu, tostarp Luīzes Pastores “Mākslas detektīvu” sēriju. Sadarbojas arī ar cittautu izdevējiem – viņas ilustrētās grāmatas iznākušas angļu, franču, flāmu, horvātu, spāņu, katalāņu, čehu un ķīniešu valodā. Elīna ir arī Edmunda Jansona režisētās animācijas filmas “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi” (2019) māksliniece. Piedalījusies vairākās izstādēs kā Latvijā, tā ārzemēs, pēdējā laikā vairāk fokusējoties uz feminisma mākslu.

Image title Elīnas Brasliņas veidotā Janīnas Kursītes ilustrācija

Projektam saziedotie līdzekļi tiks izmantoti grāmatas tipogrāfijas nepieciešamībām - materiālu iegādei un drukas izmaksām.

Biedrība Ascendum

Par Biedrība Ascendum

Biedrība "Ascendum" vieno idejas un cilvēkus, kas veido empātisku, izglītotu un pilsoniski aktīvu sabiedrību.

Uzdod jautājumu